Okolí

Aktivity

Okolí Vitalpenzionu Novina toho nabízí opravdu mnoho. Samotné Kryštofovo údolí je vesnička jako stvořená k rekreaci, v roce 2005 byla její větší část prohlášena za vesnickou památkovou zónu a je zde spousta zajímavých míst k navštívení. Byla založena uhlíři v 16. století a vznikla spojením tří menších vesnic – Rokytky, Bezového údolí a Noviny.

V Kryštofově údolí můžete obdivovat unikátní vesnický orloj, který se skládá z dvaadvaceti figur. Čtyři z nich jsou statické a znázorňují sv. Barboru – patronku horníků a sv. Kryštofa jako patrona obce, 18 figur je pohyblivých.

koláž ubytování 300Navštívit můžete také Muzeum lidových betlémů, kde najdete exponáty až z roku 1846. Je zde více jak dvaadvacet betlémů nebo jejich částí. K vidění je tu část známého Müllerova betlému v orientálním stylu nebo kousek tyrolského betlému Franze Pohla. Líbit se vám bude určitě i nejstarší mostek se sochou Jana Nepomuckého, kaple Sv. Kryštofa či velké množství zachovalých dřevěných a hrázděných staveb.

Za zmínku stojí dřevěný raně barokní Kostel sv. Kryštofa, stylová hrázděná hospoda Karoliny světlé, železniční kamenný viadukt v Novině či dům, v němž žil a pracoval český sochař Mojmír Preclík.

I širší okolí Kryštofova údolí nabízí množství krásných přírodních i architektonických zajímavostí. Navštívit můžete Lužické nebo Jizerské hory, Ještěd, Liberec, Žitavu, Lemberk nebo třeba Grabštejn. Vyžití tu najdete jak na jaře,v létě i na podzim, kdy si na své přijde pěší turistika,  houbaření, cyklistika, plavání a památky, tak i v zimě, kdy jistě oceníte běžkařské stopy a sjezdovky pod Ještědem.

Vesnička je dobře dostupná autem, vlakem i autobusem. Cesta autem Z Prahy trvá něco málo přes hodinu a železniční zastávka je asi patnáct minut chůze od penzionu.

Přímo nad penzionem vlevo od Křižanského sedla je krásný výhled na Ralsko, Bezděz a celý Máchův kraj a část Lužických hor. Doporučujeme stáhnout si aplikaci Mapy.cz do chytrého mobilu, včetně offline map a povolit GPS lokalizaci. Pro milovníky letecké techniky doporučujeme stáhnout aplikaci Flightfinder – penzion je nedaleko křížení leteckých tras a uvidíte třeba let Šanghaj – Frankfurt. přímo v okolí penzionu můžete sbírat borůvky, houby, divoké bylinky a pozorovat divoká zvířata – srnky, veverky, desítky druhů ptáků, káňata, sojky, sovičky, žáby, desítky druhů hmyzu, motýlů.

Co ještě navštívit v okolí: 

Garantujeme Vám, že týden pobytu Vám na návštěvu všeho zajímavého v okolí stačit nebude! Koupání: 

Prší? U nás žádný problém – doporučit Vám můžeme následující skvělé tipy v okolí:

 

Rádi Vám poradíme i trasy pro cyklo, turistiku, inline, lezecké terény, koloběžky aj.