Proč je důležitý digitální detox v přírodě a ovládáte Vy Váš smartphone nebo on Vás?

Čím dál více lidí přiznává, že je závislých na svém smartphonu. Je to jakýsi "tik", kdy musíte každých pár minut sledovat svůj mobil. Kdo co postnul, napsal, kdo vás zmínil, kdo kde je a co dělá. Emaily, whatsapp, upozornění z Facebooku, Instagramu, lajky, smajlíky, emotikony... Když se nad tím zamyslíte, je normální dělat něco skoro až neuroticky každých pár minut? Naše chování se mění. Nemáme čas na děti, na přátele, vycházku do přírody, sledování dokumentu, na přečtení si knížky, nemáme čas na meditaci nebo něco pro radost. Ale zároveň strávíme až několik hodin denně sledováním smartphonu a především sociálních sítí.
 
Mobil je dobrý sluha, ale zlý pán. Když někam jdu a nechci být těmito upozorněními a oznamy rušen, prostě si vypnu data a mnohdy i síť. Nebo jsem dokonce i mimo síť - takových míst už dnes moc není, ale jsou :-) V mobilu pak stačí mít dobrý foťák, gps lokalizaci a třeba Mapy.cz (ne, to není reklama :-) ). Když jdu na déle, podívám se na Meteoradar, abych nezmoknul. Naučil jsem se, jak žít se svým mobilem, aby nebyl on mým pánem, ale abych vládl já jemu.
 
20200629_183336
 
Spousta lidí to tak ale nemá. Nestíhají, a přitom denně stráví několik desítek minut až hodin se svým smartphonem. A život mezi tím utíká mezi prsty... 
 
Je důležité se toto naučit. Opravdu moc. Vyhradit si čas, kdy si pročtete oznámení, kdy si vyřídíte emaily. A naučit se být sobci v tom, co chcete vy. Chcete vypnout a vyrazit na odpoledne na plovárnu k řece, kde jste byli jako malí? Udělejte to. A vypněte se. Chcete v sobotu vyrazit na horskou túru a nebýt rušeni? Dívat se na to, jak plují mraky, cítit vítr, smočit nohy v chladivém potůčku? Postnout to přeci můžete potom. Na to, že někdo neví, kde zrovna teď jste a co zrovna teď jíte nebo děláte, na to se neumírá :-) 
 
Pokud byste chtěli vyrazit na pár dní do přírody, tak tento týden jsou v Lesním penzionu & seminářovém centru Novina ještě volné pokoje. Na víkend již jen poslední dva, od zítřka 8.7. ještě nějaké jsou. Stejně tak od 11.7. dále. Vybírat můžete z termínů na webové stránce, nebo stačí napsat ;-) Do konce prázdnin probíhají jak týdenní pobyty, tak možnost zvolit si z kratších pobytů, pokud si nevyberete na webu, napište. Je možné si také pořídit pobytový voucher pro sebe či vaše blízké, který můžete využít ještě do konce roku o některém podzimním až zimním víkendu (vždy min. 1 víkend v měsíci je volno).
 
Pokud máte rádi přírodní produkty, do vyprodání zásob můžete využít slevy na sluneční ochrannou kosmetiku, některé druhy barev na vlasy Naturtint a outlet v partnerském Reformhaus.cz